Dawka wiedzy o kartach graficznych

Dzisiejszy użytkownik nie wyobraża sobie używania jakiegokolwiek sprzętu komputerowego, bez interfejsu graficznego, gdzie wszystko może wyklikać myszką czy dotknąć palcem. Dzisiaj opowiemy o typach złącz, jakie występowały bądź występują w kartach graficznych do naszych komputerów.

AGP(Accelerated Graphics Port)

Złącze to używane było w starszych modelach płyt głównych i kartach graficznych. Standard ten oferował 32 bitową magistralę danych, która w wersji ostatniej – AGP v8 (v3.0) oferowała transfery na poziomie 2GB/s.

PCI Express

Magistrala szeregowa, która jest rozwijana do dziś. Pozwala ona na transfery z o wiele większą przepustowością. Wersja pierwsza przy użyciu szyny x8, pozwala na osiągnięcie tego, co AGP w najwyższej wersji. Z każdą kolejną generacją transfery podwajają się, co przykładowo w wersji trzeciej daje przy użyciu szyny x16 32GB/s, a w wersji czwartej – 64GB/s. Najnowsza zaprezentowana wersja to 7.0, co w 2025 roku ma dać transfer na poziomie 512GB/s.

Złącza do monitora

Gdy znamy już złącza do kart graficznych, warto będzie się przyjrzeć sposobom podłączenia monitora do nich.

D-SUB

Pod tą nazwą kryje się złącze, które wiele osób zna – VGA. Jest to najstarsze złącze analogowe używane do połączenia karty graficznej z monitorem. Wymagany do tego jest 15 żyłowy przewód męsko męski, który przykręca się w obydwu miejscach wpinania, dwoma śrubami. Jakość obrazu w dużej mierze zależy od jakości przewodu i jego długości.

DVI

Jedyne wyjście występujące w kilku wariantach a co za tym idzie, oferujące różne opcje przesyłu obrazu.

DVI-A – tylko do przesyłu sygnału analogowego

DVI-I – sygnał cyfrowy i analogowy

DVI-D – tylko sygnał cyfrowy

Aby było ciekawiej, występuje w dwóch wariantach: single i dual link, które różnią się maksymalnymi parametrami dla przesyłu obrazu, gdzie:

Single Link – 1920x 1200px – 60Hz

Dual Link – 2560x 1600px – 60Hz / 1920x 1080px 144Hz

DMS-59

Żadko spotykane złącze, często występuje w niskoprofilowych kartach graficznych. Z pomocą przejściówki pozwala na połączenie do dwóch monitorów. Pozwala na przesył obrazu o parametrach takich jak DVI-I Single Link.

HDMI

Najpopularniejszy dziś standard, umożliwiający zarówno przesył obrazu jak i dźwięku cyfrowego. Jako jedyny, pozwala także na dostarczenie sieci. W zależności jakie parametry obrazu chcemy uzyskać należy wówczas użyć odpowiednio oznaczonego przewodu:

– HDMI 1.4 – przepustowość: 10,2 Gb/s, max. rozdzielczość: Full HD/60 fps lub 4K/30 fps, brak obsługi HDR;

– HDMI 2.0 – przepustowość: 18 Gb/s, max. rozdzielczość: 4K/60 fps, obsługa statycznego HDR;

– HDMI 2.1 – przepustowość: 48 Gb/s, max. rozdzielczość: 4K/120 fps lub 8K/120 fps, obsługa dynamicznego HDR, kompresja obrazu.

Display Port

Kolejny standard umożliwiający przesyłanie cyfrowego sygnału wideo, wraz z dźwiękiem przestrzennym. Jest on mniej popularny, choć jest rozwiązaniem wydajniejszym od HDMI. Obsługuje również sygnał 3D. W wersji 1.2 oferuje jakość 4K przy 60Hz, a w wersji 1.3 8K/60Hz.

GALERIE

e-sportpgcpatronspatrons
  • Pro Gaming Cup

  • Państwowa Akademia Nauk
    Stosowanych we Włocławku
  • ul. Energetyków 30
  • 87-822 Włocławek

Przeglądaj według kategorii

Najnowsze filmy

0