Rozkręcanie komputera – o czym warto pamiętać

Każdy z nas ma komputer, niektórzy wykorzystują go do pracy, inni do nauki, a jeszcze inni do rozrywki. Źle się dzieje, gdy zaczyna się zacinać, albo co gorsza podczas clutcha pokaże nam się bluescreen. Cała drużyna zawiedzona, a my musimy go uruchomić ponownie i czym prędzej wrócić do rozgrywki. Wówczas wyjścia są dwa – oddajemy komputer do serwisu, albo zabieramy się za niego sami.

Nasze zawody są stanowczo dla drugiej grupy osób, która nie boi się pogrzebać przy sprzęcie i dodatkowo, skutecznie go naprawi czy nawet samodzielnie zmodernizuje. Oto kilka faktów, o których nie można zapomnieć.

Wtyczka z gniazda – out

Głupota ale jak istotna. Nie ważne kiedy i gdzie grzebiemy przy sprzęcie, musimy zadbać o siebie. Nie otwieramy urządzenia bez wyjęcia wtyczki od zasilacza i wyjęcia baterii w przypadku laptopa. Wtyczkę można wyjąc bezpośrednio w zasilaczu, albo wypiąć wprost z gniazda sieciowego. Bardzo prozaiczna sprawa, ale uchroni nas i nasz sprzęt przed ewentualnymi dodatkowymi usterkami, ponieważ moglibyśmy coś gdzieś przypadkowo zewrzeć.

Mata antystatyczna + opaska

Gdy pracujemy nie ważne z jakim sprzętem, warto uzbroić się w matę antystatyczną i opaskę. Pozwoli to na uchronienie nas i sprzętu przed wszelkiego rodzaju naładowaniami. Opaskę podłączamy do maty, a matę krokodylkiem łączymy z charakterystycznym wystającym bolcem z gniazdka.

 

Zabezpieczenie karty graficznej

W większości pecetów, karta graficzna jest przykręcona do obudowy na śruby, przez co dobrze się jej trzyma. Po ich wykręceniu nie można zapomnieć o zabezpieczeniu gniazda PCI-E, które w zależności od płyty głównej albo trzeba wcisnąć, albo przesunąć. Pozwoli to na wyjęcie karty graficznej, bez uszkadzania żadnego z komponentów.

Pamięć RAM

Być może wiesz, albo i nie, pamięć RAM posiada wcięcie, które definiuje umieszczenie jej w gnieździe tylko w jednym położeniu. Aby poprawnie podłączyć RAM, należało by przed włożeniem jej w slot, zobaczyć, czy pozycja w której chcemy ją umieścić odpowiada – czy wcięcie w kości pokrywa się z plastikiem w slocie.

Procesor

Demontując procesor trzeba być bardzo ostrożnym, aby w przypadku gdy go już wyjmiemy, nie uszkodzić go ani jego gniazda. Jeżeli powyginamy piny – będzie ciężko to naprawić, a może się to stać nawet niemożliwe. Zalecamy wówczas oddanie sprzętu do informatyka, albo zegarmistrza. Zazwyczaj wprawne i precyzyjne oko fachowca dostrzeże problem i postara się go usunąć, choć w ekstremalnym przypadku, może się to nie udać, ze względu na powstałe szkody. 

Nic na siłę

Jest to złota zasada, której należy się trzymać. Jeżeli coś nie chce wejść, coś nie działa, warto wówczas sprawdzić czy typ złącza naszej części pokrywa się z złączami płyty głównej, czy wszystko dobrze podłączyliśmy itd. Jest wiele elementów na które trzeba zwrócić uwagę, dlatego jeżeli już coś chcemy robić, zaplanujmy na to więcej czasu, aby robić to spokojnie i w razie czego mieć możliwość natychmiastowego rozwiązania problemu. Warto też obejrzeć poradniki dostępne w sieci.

GALERIE

e-sportpgcpatronspatrons
  • Pro Gaming Cup

  • Państwowa Akademia Nauk
    Stosowanych we Włocławku
  • ul. Energetyków 30
  • 87-822 Włocławek

Przeglądaj według kategorii

Najnowsze filmy

0